Urszula Hoppe - lekarz medycyny
Lek. med. Urszula Hoppe urodziła się 05 maja 1915 roku w Jasnej w woj. pomorskim, zmarła 07 marca 2011 roku w Warszawie. Była członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Rehabilitacyjnego. Otrzymała oznaczenie Ministerstwa Edukacji Narodowej – Medal za Zasługi dla Oświaty. Była lekarzem o specjalności ortopedyczno-rehabilitacyjnej, którą zdobyła pod kierunkiem prof. Wiktora Degi, twórcy polskiej rehabilitacji. Praktyczną karierę rozpoczęła w roku 1951 w Klinice Ortopedycznej Akademii Medycznej Poznaniu, uzyskując trzyletnie stypendium specjalizacyjne u prof. W. Degi, kierownika tej katedry.
Następnie pracowała przez trzy i pół roku wśród dzieci na ostrym okresie Heine-Medina w Zagórzu koło Warszawy. Zakład ten pod protektoratem prof. W. Degi prowadził jego adiunkt.
Po trzech latach pracy w Klinice Ortopedycznej i trzech latach w Zagórzu k/Warszawy, prof. W. Dega przyznał Jej specjalizację I stopnia w zakresie ortopedii i II stopnia w zakresie rehabilitacji.
Do roku 1990 ciągle pracowała wśród dzieci. Ostatnie lata jej pracy to działania w Przychodni Rehabilitacyjnej dla Dzieci Śródmieścia Warszawy, gdzie łączyła pracę lekarza z pracą magistra WF prowadzącego ćwiczenia. W trakcie pracy z uczniami zauważyła, że tradycyjne podejście do pacjentów z dewiacjami kończyn dolnych nie rozwiązuje problemu, ponieważ zaburzona jest cała osiowość w obrębie narządu ruchu. Doszła do wniosku, że jedynym słusznym postępowaniem będzie ustawienie wszystkiego prawidłowo względem linii pośrodkowej ciała. Tak narodziła się idea ćwiczeń osiowo - symetrycznych w trzech płaszczyznach jednocześnie. Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się jesienią 1990 r. na sympozjum fizykoterapii w Krakowie w postaci „Niekonwencjonalnych ćwiczeń stóp”, ilustrowane filmem video, a następnie w Boguchwale w 1991r. na Konferencji Polskiego Towarzystwa Rehabilitacyjnego „Postawa ciała człowieka i metody jej oceny”, gdzie wygłosiła dwa referaty; „Relacje między funkcją kończyn dolnych, a kręgosłupem w ćwiczeniach osiowo-symetrycznych” oraz „Wdrażanie mięśni kończyn dolnych do symetrycznej pracy we właściwych osiach”. Do swoich ćwiczeń przygotowała zestaw przyrządów, które pomagały prawidłowo ustawiać ciało w trzech płaszczyznach. Swoim odkryciem dzieliła się na konferencjach, kursach gimnastyki korekcyjnej, odwiedzała katedry i instytuty ortopedii i rehabilitacji, laboratoria wad postawy, Akademie Wychowania Fizycznego z ich katedrami biomechaniki, rehabilitacji itp. Chętnie włączała się we wszystkie projekty, które pomagały przeprowadzić weryfikację metody i potwierdzić jej skuteczność. Uzasadniła, dlaczego jako podstawę do tworzenia ćwiczeń korekcyjnych należy przyjąć prostopadłościan prawidłowej postawy, w miejsce sylwetki bocznej ciała człowieka. Jej lekarskie racje poparł prof. Stanisław Mazurkiewicz - Kierownik Katedry Mechaniki Doświadczalnej i Biomechaniki Politechniki Krakowskiej, konstruując mechanicznie z przecięcia płaszczyzny czołowej z płaszczyzną strzałkową prostopadłościan prawidłowej postawy. Do konsultacji przy opracowaniu prostopadłościanu zaprosiła również mgr Janinę Pelczar, która dołączyła do zespołu.
Od jesieni 1993r. do 1996r. współpracowała z ośrodkiem w Legnicy, również tam ucząc nauczycieli wdrażania metody. W latach 1993 - 1996 wzięła udział w tak zwanym Ekperymencie Nowosądeckim. Eksperyment naukowo - badawczy „Badanie efektywności ćwiczeń osiowo - symetrycznych w procesie korekcji wad postawy ciała u dzieci i młodzieży” został przeprowadzony w kilku szkołach w Nowym Sączu. Kierownikiem projektu był prof. dr hab. Tadeusz Kasperczyk, konsultantem ortopedycznym została lek. med. Urszula Hoppe (autorka metody), a kierownikiem w Nowym Sączu mgr Janina Pelczar. Eksperyment potwierdził większą skuteczność metody Hoppe w korekcji wad postawy. W 1996r. została uhonorowana odznaczeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej - Medalem za Zasługi dla Oświaty. 5 lat po ogłoszeniu swojej metody przeszła na emeryturę, jednak do samej śmierci pozostawała w stałym kontakcie z mgr Janiną Pelczar, która konsultowała z nią swoje pomysły, ćwiczenia i modyfikacje. Do dzisiaj zostało opublikowanych kilkadziesiąt publikacji związanych z tą tematyką, a myśl lek. med. Urszuli Hoppe wciąż rozwija grupa osób, zarówno w korekcji wad postawy, jak i rehabilitacji. Określenia „doktor Hoppe” używamy w znaczeniu „lekarz medycyny Urszula Hoppe”.
Wstęp Janiny Pelczar o metodzie
Metoda doktor Hoppe to system ćwiczeń osiowo-symetrycznych z wykorzystaniem specjalnych drewnianych przyrządów, które spełniają doskonale założenia zastępczego sprzężenia zwrotnego. Prostopadłościan prawidłowej postawy dla ćwiczącego stanowi jasny model, pozwalający szybko i obrazowo określić rodzaj wady postawy występującej u ćwiczącego, a także cel ćwiczeń korygujących i ich istotę. Oś abstrakcyjna została zastąpiona osią fizyczną (kątowniki drewniane z pionami i kijek- poziomica).
Prof. dr hab. Aleksander Kabsch: „omawiana metoda ćwiczeń korekcyjnych zrodziła się na podstawie osobistego, wieloletniego doświadczenia Autorki. Jak sama o tym mówiła inspiracją były nauki naszego mistrza i nauczyciela profesora Wiktora Degi. Pokazywał on jak należy całościowo patrzeć na człowieka oceniając jego aparat ruchowy.
W teoretycznych podstawach metody, przedstawia jako znakomite uchwycenie istoty przestrzennego zrównoważenia spionizowanej postawy ciała. Z biomechanicznego punktu widzenia są to tak zwane ćwiczenia symetrycznego równoważenia układu ruchu, czyli jest to ĆSRUR modo Hoppe.”
Prof. dr hab. Tadeusz Kasperczyk: „ta metoda kinezyterapeutyczna nie ma sobie równych, łącząc idealny feedback z izometrią, do tego jej ćwiczenia mają cechy mobilizacji czynnych. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystywane oprzyrządowanie pozwala na równoczesne oddziaływanie na wszystkie trzy płaszczyzny ciała, co prowadzi do przywrócenia symetrii i prawidłowych osi ciała. Metoda doktor Hoppe , to kompleksowa metoda postępowania korekcyjnego, jaka nie może być porównywana z żadną z dotychczasowych.”
Mgr Janina Pelczar: „w metodzie Hoppe oś abstrakcyjna, została zastąpiona osią fizyczną (kątowniki drewniane z pionami), dzięki czemu został stworzony doskonały ten sam układ stałych punktów odniesienia (dla ucznia i nauczyciela), aby wykonać i wyegzekwować bardzo precyzyjne ruchy osiowo - symetryczne w trzech płaszczyznach jednocześnie (SOS 3D Pelczar 2009).”
Metoda Hoppe SOS 3D - metodyka ćwiczeń osiowo symetrycznych w trzech płaszczyznach jednocześnie. Z inspiracji doktor Hoppe, nowy wzór prawidłowej postawy, to prostopadłościan prawidłowej postawy, opracowany przez prof. dr. hab. inż. Stanisława Mazurkiewicza. Prostopadłościan prawidłowej postawy i indywidualny zestaw przyrządów bardzo ułatwia zadawanie i egzekwowanie bardzo precyzyjnych ćwiczeń od ćwiczącego.
Zestaw drewnianych przyrządów z pionami i kijkiem – poziomicą, stanowią całość metody Hoppe SOS 3D.
Warto także pamiętać o ważnej zasadzie:
Nie możemy stosować elementów metody,
bo wówczas nie jest to metoda Hoppe SOS 3D
mgr Janina Pelczar
Od metody Hoppe do metody Hoppe - Pelczar SOS 3D
Od samego początku ogłoszenia metody na konferencji w Boguchwale mgr Janina Pelczar wdrażała metodę Hoppe do szkół osiągając znakomite efekty. Wszystkie ćwiczenia najpierw testowała na sobie.
Metoda Hoppe SOS 3D to metoda inspirowana metodą Hoppe - znacząco rozwinięta i zmodyfikowana. Przede wszystkim przy zachowaniu indywidualnego podejścia mogą być prowadzone zajęcia grupowe w rehabilitacji ruchowej (zwłaszcza jako wspomaganie neurologiczne i reedukacja nerwowo-mięśniowa). Jest to absolutna innowacja w rehabilitacji ruchowej. Metoda daje lepsze efekty, znacząco skraca czas rehabilitacji oraz znacząco zmniejsza koszty. W typowej metodzie Hoppe ćwiczenia rozpoczynają się w pozycji leżącej i jest to podstawowy punkt wyjścia również w metodzie Hoppe SOS 3D. Jednak w metodzie Hoppe SOS 3D został opracowany cały system ćwiczeń w pozycji stojącej, siedzącej, chodzie. Zostały opracowane ćwiczenia dla osób leżących (do stosowania w łóżku). Zostały opracowane ćwiczenia do stosowania bez przyrządów (z wykorzystaniem naturalnych elementów zabudowy) do stosowania w pracy czy podróży. Został wprowadzony system i metodyka edukacji zdrowotnej pacjenta, umożliwiający mu samodzielne ćwiczenie w domu. Reasumując:
- W innych ośrodkach metoda stosowana jest stosowana głównie w korekcji wad postawy dzieci i młodzieży (czasem w ćwiczeniach z dziećmi z porażeniem mózgowym) – tu mówimy o stosowaniu metody w rehabilitacji ruchowej z reedukacją nerwowo - mięśniową (dział medyczny, a nie edukacja). W Hoppe SOS 3D, oprócz oczywiście korekcji wad postawy, mówimy o tego typu schorzeniach jak zespoły cieśni, halluksy, bóle barkowe, kolanowe, zaburzenia obręczy miednicy, wspomaganie chorób takich jak stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe, fibromialgia, przykurcze kończyn; osoby po udarach, wypadkach samochodowych, operacjach (kardiologicznych, onkologicznych). Jest to zastosowanie metody w zupełnie innych warunkach i z zupełnie innymi wymogami.
- W ośrodkach fizjoterapii są stosowane elementy metody Hoppe (co jest niezgodne z samym podejściem do tematu Doktor Urszuli Hoppe) – metoda Hoppe SOS 3D dotyczy stosowania wszystkich elementów metod. Jeżeli nie stosuje się wszystkich elementów, to nie jest metoda Hoppe (bez względu na to, jak zostanie nazwana)
- Opracowanie ćwiczeń bez przyrządów. Dzięki temu dla znacznej ilości schorzeń ćwiczenia mogą być wykonywane w dowolnym miejscu – w pracy, na wakacjach, w podróży bez konieczności wożenia ze sobą sprzętu.
- Dostosowanie ćwiczeń w rehabilitacji do zajęć grupowych. Metoda Hoppe jest wpisana w NFZ jako indywidualna praca z pacjentem. Metoda Hoppe SOS 3D w większości przypadków będzie mogła być stosowana jako indywidualna praca z pacjentem w grupach. Jest to bardzo istotne, ponieważ praca w grupie działa wspomagająco dla wszystkich uczestników.
- Opracowanie nowych przyrządów do ćwiczeń i diagnostyki.
Janina Pelczar przez cały okres wdrażania i promowania metody zawsze podkreślała zasługi lek. med. Urszuli Hoppe, pomijając najczęściej to, co sama zrobiła. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ćwiczy na sprzęcie zmodyfikowanym (przy oczywiście uzgodnieniu z doktor Urszulą Hoppe) przez J. Pelczar. Ilość ćwiczeń, które stosuje Jasia przewyższa te, które zostały opublikowane przez Autorkę metody i są jej autorskimi ćwiczeniami. Wszystkie szkolenia i konferencje, które organizowała i w których brała udział były związane z promowaniem i zastosowaniem metody Hoppe. Opracowała ćwiczenia do jednostek chorobowych, o których za życia autorki metody nawet nie myślały. J. Pelczar była i jest nie tylko gorącą orędowniczką metody Hoppe, ale od samego początku wprowadzała zarówno do przyrządów, jak i metody swoje innowacje, konsultując zmiany z autorką metody. Dopiero opracowując ostatnią publikację "Metoda Hoppe SOS 3D. Polska innowacyjna metoda korekcji wad postawy i rehabilitacji ruchowej. Kalendarium 1991-2017" okazywało się, jak wielu zmian dokonała w trakcie wdrażania i weryfikacji metody. Wielokrotnie nie wspominała o tym ani słowem w swoich publikacjach, nazywając je metodą Hoppe. Analizując dokumentację tych 25 lat łatwo jednak zauważyć, że w metodzie Hoppe SOS 3D (materiały, ćwiczenia, zastosowania metody w jednostkach chorobowych) jest już więcej doświadczenia J. Pelczar, że pamiętając o ogromnym i niezwykłym dorobku lek. med. Urszuli Hoppe, należy mówić o metodzie Pelczar inspirowanej metodą Hoppe. Ilość wprowadzonych przez mgr Janinę Pelczar modyfikacji oraz nowych ćwiczeń spowodowała tak znaczący postęp metody, że od 2009r. mówimy już o metodzie mgr Janiny Pelczar Hoppe SOS 3D inspirowanej metodą lek. med. Urszuli Hoppe.
mgr inż. Agnieszka Krawińska