+48 608 651 809  
biuro@sos3d.pl

Polska
Nowy Sącz

  • Dlaczego akurat metoda Hoppe SOS 3D, skoro jest tyle innych metod?

To prawda, jest wiele innych metod. Co wyróżnia metodę Hoppe SOS 3D?:
kompletność metody czyli połączenie biofeedbacku, izometrii oraz mobilizacji czynnych - to połączenie sprawia, że metoda jest tak skuteczna.

prof. dr hab. T. Kasperczyk:
„Metodę Hoppe określam w świetle powyższego skrótem myślowym „Trzy w jednym”(1 - feedback, 2 – izometria, 3 – mobilizacje)”.
„Przez wiele lat mojej działalności dydaktycznej popularyzowałem metodę Hoppe i określałem ją jako jedną z najdoskonalszych metod kinezyterapeutycznych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. ”
po przeszkoleniu, możliwość samodzielnego stosowania w domu,
możliwość stosowania dla wszystkich grup wiekowych w profilaktyce zdrowotnej, w rehabilitacji ruchowej, szczególnie w obszarze ortopedycznym, neurologicznym, na zajęciach gimnastyki korekcyjnej, na lekcjach wychowania fizycznego,
efekty dla różnych schorzeń – analizę indywidualnych przypadków zawarto w publikacjach,
niskie koszty stosowania.

 

  • Na zdjęciach widać, że zajęcia są prowadzone z dziećmi, jak mam to odnieść do osób starszych?

Na zdjęciach najczęściej pokazane są dzieci, ponieważ w początkowym okresie wdrażania metody była ona weryfikowana w edukacji. Późniejsza weryfikacja była prowadzona z osobami dorosłymi, również z osobami w DPS (leżącymi). W każdym przypadku okazywało się, że metoda jest skuteczniejsza i osiąga się lepsze efekty w usprawnianiu ruchowym również osób dorosłych i niepełnosprawnych.

 

  • Często spotyka się opinię, że jest to metoda przeznaczona wyłącznie do korekcji wad postawy u dzieci i młodzieży.

Lek. med. Urszula Hoppe opublikowała artykuły dotyczące weryfikacji metody właśnie wśród dzieci i młodzieży. Było to jednak w latach 90-tych, późniejsza weryfikacja była prowadzona dla różnych grup wiekowych i różnych przypadków, stąd też metoda Hoppe SOS 3D, która jest rozwinięciem metody Hoppe również dla różnych grup wiekowych i różnych schorzeń.

 

  • Dlaczego nie ma artykułów dotyczących szczegółowej pracy z osobami dorosłymi?

Metoda może być stosowana w grupach lub indywidualnie – wszystko zależy od tego jakiej pomocy wymaga pacjent. Nawet w przypadku pracy w grupach podejście do każdego uczestnika jest indywidualne, oparte na jego stanie zdrowia. Materiały szczegółowe otrzymują uczestnicy kursu, ponieważ mając odpowiednie podstawy pracy metodą potrafią wykorzystać wskazówki podane w materiałach szkoleniowych. Osoby nie znające praktycznych podstaw metody, kierując się tylko materiałami drukowanymi nie posiadają wystarczających umiejętności do stosowania metody Hoppe SOS 3D.

 

  • Są kursy oferowane online – jest to kilka godzin, zdalnie, więc czy jest sens wybierać się na kurs stacjonarny, znacznie droższy?

Po pierwsze – kursy online wcale nie są takie tanie – najlepiej przeliczyć ile kosztuje godzina dydaktyczna na takim kursie i na naszym szkoleniu.

Po drugie – to już sama osoba zainteresowana musi zdecydować czy po kursie online potrafi pracować z pacjentem (zwłaszcza z pacjentem leżącym). To trochę tak, jak oglądnięcie kilkugodzinnego filmu, jak inni prowadzą auto i na tej podstawie otrzymanie prawa jazdy. Tylko że tu mówimy o zdrowiu pacjenta – więc waga jest znacznie większa. Lek. med. U. Hoppe: „Od początku w moich wystąpieniach podkreślałam, że aby poznać metodę trójpłaszczyznowo – osiową trzeba samemu ćwiczyć i dopiero wówczas można innych uczyć ćwiczeń. Ta gimnastyka jest sztuką, polegająca na indywidualnym dostosowaniu ćwiczeń do wielorakich możliwości danego pacjenta. I tak jak w każdej innej dziedzinie sztuki, wymaga wpierw osobistego opanowania. Nikt nie uczy się gry na fortepianie, chodząc tylko na koncerty, choćby najlepszych pianistów, kupując książki o nich, czy też czytając nuty w najnowszych wydaniach”.

 

  • Metoda przewiduje pracę z drewnianymi przyrządami, a przecież nie wykorzystam ich z pacjentem leżącym.

Prostopadłościan prawidłowej postawy, drewniane przyrządy, stanowią układ stałych punktów odniesienia, co bardzo ułatwia wyegzekwowanie bardzo precyzyjnego ruchu, a także uzyskanie prawidłowej postawy wg nowego wzoru prostopadłościanu prawidłowej postawy (J. Pelczar).

Na szkoleniach uczestnicy najpierw uczą się metody i stosowania przyrządów SOS 3D, a dopiero później, które przyrządy i w jaki sposób stosować dla różnych grup pacjentów i różnych schorzeń lub jak stosować naturalne elementy otoczenia do ćwiczeń metodą Hoppe SOS 3D.

 

  • Jak te ćwiczenia mają stosować opiekunowie medyczni, skoro nie są fizjoterapeutami?

Bardzo wiele zależy od dobrego przygotowania nauczyciela prowadzącego zajęcia z przyłóżkowej aktywizacji metodą Hoppe SOS 3D.Ćwiczeń metodą Hoppe SOS 3D uczyli się np. rodzice do pracy ze swoimi dziećmi czy dorośli mający w rodzinie osobę niepełnosprawną wymagającą stosowania metody. Dobrze przygotowany nauczyciel, potrafi nauczyć słuchaczy policealnej szkoły, bezpiecznego i skutecznego stosowania metody w pracy opiekuna medycznego. W tym celu były realizowane autorskie programy, które były zarejestrowane w Kuratorium Oświaty i publikowane w innowacyjnych programach.

Pomysł, by metoda Hoppe SOS 3D znalazła się w podstawach programowych na kierunku Opiekun medyczny, była oczekiwana przez seniorów i ich dzieci.

 

  • Od wielu lat pracuję jako fizjoterapeuta, a nie spotkałem się do tej pory z tą metodą. Dlaczego?

Lek. med. Urszula Hoppe, ogłosiła metodę w 1991 r. na Konferencji Polskiego Towarzystwa Rehabilitacyjnego w Boguchwale. Na tej Konferencji uczestniczyło ponad 300 osób z całego kraju, a w 1996 r. w Bartkowej k/Nowego Sącza, dzielono się badaniami dra W. Śliwy, uwagami, wnioskami z wdrażania metody Hoppe do programów szkolnych. Była to I Ogólnopolska Konferencja pt. „Wdrażanie metody Hoppe do programów szkolnych” Bartkowa 18-19.11 1996 r. Z całej Polski przyjechało ponad 300 osób. Byli tam też fizjoterapeuci.

W latach 2013-2016, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, realizował Projekt „Małopolskie SOS 3D w edukacji i sporcie”, który był oparty na metodzie Hoppe SOS 3D.

W projekcie wzięło około 200 szkół i placówek, w tym 600 dzieci. To one wraz z rodzicami, domagają się, by nauczyciele wprowadzili metodę Hoppe SOS 3D do lekcji wychowania fizycznego.

Niezbywalnym prawem człowieka jest prawo do ochrony zdrowia i dostęp do nowoczesnych metod leczenia. Możemy tylko ubolewać, że tak skuteczna polska metoda, jest pomijana na wielu uczelniach i nie jest nauczana. Są ośrodki dydaktyczne w kraju na których metoda była i jest wykładana.

 

  • Jaka placówka/firma organizuje kurs?

Kurs organizuje Niepubliczna Placówka Kształcenia Ustawicznego „APIK” z siedzibą w Nowym Sączu.

Placówka została założona przez firmę „APIK” Agnieszka Krawińska i jest wpisana w SIO.

 

  • Czy mogę skorzystać z jakiegoś dofinansowania do szkolenia?

Tak, są takie możliwości.

Jeżeli uczestnik szkolenia pracuje w szkole, to może otrzymać dofinansowanie ze strony szkoły (Placówka ma w statucie wpis o prowadzeniu kursów doskonalących dla nauczycieli).

Jeżeli uczestnik pracuje w firmie prywatnej – pracodawca może wystąpić o dofinansowanie szkolenia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Dla takiego uczestnika szkolenie będzie wtedy realizowane przez firmę – Partnera Placówki, która posiada znak jakości i jest wpisana w Bazie Usług Rozwojowych.

Jeżeli uczestnik pracuje, to w zależności od województwa może pozyskać środki na szkolenie również z programów i projektów szkoleniowych dla osób pracujących. W województwie małopolskim są to np. bony szkoleniowe, projekt Kierunek Kariera Zawodowa czy projekt Łap Skilla. Dla takiego uczestnika szkolenie będzie wtedy realizowane przez firmę – Partnera Placówki, która posiada znak jakości i jest wpisana w Bazie Usług Rozwojowych.

Osoby aktualnie bezrobotne mogą starać się o dofinansowanie z właściwych sobie urzędów pracy (zarówno Placówka, jak i firma - Partner są wpisane w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych WUP Kraków)

 

  • Jeżeli nie mogę skorzystać z żadnego dofinansowania, chciałbym skorzystać ze szkolenia, a nie mam na jednorazową wpłatę?

Jest możliwość płatności za kurs w dwóch równych ratach lub płatności ratalnej przez firmę zewnętrzną z którą firma ma podpisaną umowę o współpracy.

 

  • Czy szkolenia są organizowane wyłącznie w poniedziałki i wtorki?

Szkolenia zostały zorganizowane w poniedziałki i wtorki na prośbę uczestników, którzy pracują głównie w weekendy. Jest możliwość zorganizowania kursu w inne dni, np. w weekendy - najlepiej wtedy przesyłać informację na nasz adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z zapytaniem o konkretne dni tygodnia. Jeżeli uzbiera się grupa, to wtedy w takie dni możemy szkolenie zorganizować.

 

  • Czy ze szkoleń mogą skorzystać rodzice, którzy chcieliby ćwiczyć ze swoimi dziećmi?

Jeżeli rodzic nie posiada wykształcenia/doświadczenia wymaganego do uczestnictwa w kursie, to to szkolenie nie byłoby dla niego właściwe. Dla rodziców, którzy chcieliby nauczyć się metody w celu prowadzenia ćwiczeń ze swoim dziećmi będziemy organizować turnusy z ćwiczeniami metodą Hoppe SOS 3D.

 

  • Jeżeli nie mogę przyjść na zajęcia, to czy mi przepadają?

Tak. Grupy ćwiczeniowe są grupami zamkniętymi, z określoną maksymalną ilością osób, ze ściśle określonymi datami udziału i odpowiednio skalkulowanym kosztem. W związku z tym należy tak planować, żeby mieć możliwość  wzięcia udziału we wszystkich zajęciach. Jeżeli uczestnik nie może wziąć udziału w zajęciach i poinformuje o tym przynajmniej dzień wcześniej, organizator może wskazać dzień i godzinę możliwego odrobienia nieobecności, jednak jest to uwarunkowane wolnym miejscem w innej grupie. Przy maksymalnym zapełnieniu grup odrobienie może okazać się niemożliwe do zrealizowania. 

 

  • Czy te zajęcia przypominają jogę?

Nie, te zajęcia nie przypominają jogi. Zachęcamy do przeczytania opisu metody Hoppe SOS 3D, w której są ujęte wszystkie założenia metody. 

 

  • Czy wystarczy przychodzić na zajęcia 1 raz w tygodniu?

Osobom, które dopiero zaczynają ćwiczenia metodą Hoppe SOS 3D, polecamy, jeżeli mają taką możliwość, udział w  zajęciach dwa razy w tygodniu. Pierwszym etapem ćwiczeń jest przywrócenie prawidłowej postawy (zgodnej z prostopadłościanem prawidłowej postawy), w związku z tym utrwalanie właściwego ułożenia całego narządu ruchu będzie skuteczniejsze przy częstszych spotkaniach. Osoby, które już ćwiczyły tą metodą (lub metodą Hoppe) i potrafią część ćwiczeń wykonać samodzielnie w domu mogą brać udział raz w tygodniu.

 

  • Czy możecie podać przykłady - studium przypadku?

Ze względu na ochronę danych osobowych nie będziemy umieszczać na stronie przykladów, chyba, że
klient wyrazi na to oddzielną zgodę. Przykłady można znaleźć w publikacji "Hoppe SOS 3D. Polska innowacyjna metoda rehabilitacji ruchowej i korekcji wad postawy", której fragmenty będziemy publikować.

 

  • Dla jakich grup wiekowych przeznaczona jest metoda Hoppe SOS 3D?

Metoda może być stosowana dla różnych grup wiekowych, zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

 

  • Czy w rozpoczynających się zajęciach mogą brać udział dzieci?

W pierwszej grupie uczestniczkami są dorosłe kobiety, nie mogą więc do niej dołączyć dzieci.  Dzieci będą mogły brać udział w zajęciach wyłącznie z towarzyszącą jej osobą dorosłą, która będzie brała czynny udział w zajęciach, ucząc się, jak ćwiczyć z dzieckiem w warunkach domowych.

 

.